Serge Martin Testimony avatar
Serge Martin
Manager

FINEO umożliwia zaprojektowanie nowej generacji okien o wysokich parametrach oraz renowację istniejących okien.

Short biography

Serge Martin jest odpowiedzialny za dwie powstające jednostki biznesowe w AGC Glass Europe: Fineo Glass i RenoWindow. Po ukończeniu studiów inżynierskich Serge spędził kilka lat w dziale badawczo-rozwojowym i doradztwie architektonicznym, zanim w 1999 roku dołączył do firmy AGC. W latach 2007-2016 pracował w marketingu, sprzedaży i zarządzaniu ogólnym zarówno dla szkła przetworzonego, jak i nieprzetworzonego w AGC Glass Europe, a także w AGC Glass North America. Jako członek zespołu ds. rozwoju przemysłu i nowego biznesu skupia obecnie swoje wysiłki na rozwijaniu dwóch obiecujących - i przełomowych - inicjatyw.

Czy może Pan wyjaśnić sekret technologii próżniowej zastosowanej w FINEO?

"Szczelina próżniowa" to sekret kryjący się za magią FINEO. W konwencjonalnej szybie zespolonej przestrzeń 12 mm lub 16 mm pomiędzy taflami szkła wypełniona jest wysuszonym powietrzem lub gazem izolacyjnym. W przypadku FINEO jest to zaledwie 0,1 mm szczelina, w której panuje próżnia (czyli brak powietrza lub gazu). Innymi słowy, urządzenie FINEO składa się z dwóch tafli szkła, z których każda ma grubość od 3 do 6 mm, a jedna pokryta jest powłoką superizolacyjną.(1) Obie tafle oddzielone są od siebie szczeliną próżniową. Małe, prawie niewidoczne cylindryczne mikroprzestrzenie rozmieszczone w szczelinie zapobiegają zetknięciu się dwóch tafli szkła pod wpływem siły zewnętrznego nacisku. Całość ma grubość mniejszą niż 1cm!"

(1)Bardzo cienka i praktycznie niewidoczna niskoemisyjna powłoka z tlenku metalu nałożona na powierzchnię szkła, która zwiększa jego izolacyjność w niskich temperaturach poprzez odbijanie wychodzącego ciepła z powrotem do wnętrza pomieszczenia.

Serge MartinFineo-Experttalk
Co sprawia, że FINEO ma lepsze parametry izolacyjne i co sprawia, że jest jaśniejsze i bardziej ekologiczne?

"FINEO ma się czym pochwalić - począwszy od izolacyjności termicznej i akustycznej, która jest równie dobra lub nawet lepsza niż w przypadku potrójnego oszklenia. Przy tym dla jednostki o danej wielkości ma tylko jedną czwartą do jednej piątej grubości i tylko dwie trzecie ciężaru. Ponadto, ponieważ jest tak cienkie, zapewnia lepszą przepuszczalność światła (80%), wpuszczając o 15% więcej światła naturalnego niż potrójne szyby - ponieważ mniej szkła oznacza więcej światła. Więcej światła oznacza również więcej darmowych zysków ciepła słonecznego wewnątrz budynku, co z kolei oznacza mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie. W przeciwieństwie do podwójnych/potrójnych szyb zespolonych, które zawierają ramki dystansowe, kleje i inne elementy, szkło FINEO można w całości poddać recyklingowi.

Wreszcie, jest bardziej atrakcyjny niż kilka konkurencyjnych produktów na rynku, ponieważ nie wymaga nieestetycznego portu ewakuacyjnego do wytworzenia próżni."

Czy FINEO może być wykorzystywane w różnego rodzaju projektach, takich jak budowa nowych budynków, renowacja i odnawianie?

"Próżniowe szyby izolacyjne można łączyć ze szkłem przeciwsłonecznym, szkłem ochronnym, szkłem akustycznym i innymi rodzajami szkła, aby uzyskać idealne wielofunkcyjne rozwiązanie dla danego projektu. Można je stosować w nowych budynkach (usługowych i mieszkalnych) oraz w projektach renowacyjnych. Projekty renowacyjne stanowią duży potencjał rynkowy w Europie, ponieważ FINEO można łatwo zainstalować w istniejących ramach - wystarczy usunąć istniejące szyby pojedyncze lub szyby podwójne pierwszej generacji i zastąpić je FINEO, oczywiście pod warunkiem, że ramy są nadal w dobrym stanie.

Próżniowe szyby izolacyjne są idealnym rozwiązaniem dla zachowania autentyczności zabytkowych fasad, które po prostu nie zostały zaprojektowane z myślą o nowoczesnych oknach. W połączeniu z różnymi rodzajami szkła renowacyjnego, FINEO bez problemu harmonizuje z oryginalną estetyką okien zainstalowanych w latach 1880-60."

Serge MartinFineo-Experttalk
Co sprawia, że FINEO jest tak przyszłościowym produktem?

"W czasach, gdy tak wiele uwagi poświęca się europejskiemu Zielonemu Ładowi i neutralności węglowej, FINEO umożliwia zaprojektowanie nowej generacji wysokowydajnych okien i renowację istniejących okien poprzez ich modernizację za pomocą najbardziej wydajnych i najbardziej ekologicznych dostępnych technologii szklarskich - a wszystko to za rozsądną cenę. Ten duży postęp w transformacji energetycznej budynków umożliwia produkt, który zdobył nagrodę 2019 Belgian Energy and Environment Award w kategorii Sustainable Energy."

Serge MartinFineo-Experttalk

Ewolucja szyb izolacyjnych w czasie

Współczynnik izolacyjności cieplnej szyb (wartość Ug) wyrażany jest w W/(m2K), co oznacza straty ciepła na m2 szyby dla danej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Im niższa wartość, tym mniejsze straty ciepła i lepsza izolacyjność.

Pierwotnie szyby pojedyncze miały zwykle wartość Ug równą 5,8. Następnie, pod koniec lat 70-tych, pojawiła się pierwsza generacja zwykłych podwójnych szyb, które miały wartość Ug równą 2,8. Innymi słowy, ich izolacyjność była dwa razy lepsza niż pojedynczych szyb. Kilkadziesiąt lat później pojawiły się wysokowydajne, superizolacyjne szyby podwójne z powłoką superizolacyjną(1) po wewnętrznej stronie szyby zespolonej, dzięki czemu wartość Ug spadła do niemal 1 - innymi słowy, ich izolacyjność była niemal sześciokrotnie lepsza niż zwykłych szyb pojedynczych.

W ten sposób dochodzimy do dzisiejszego próżniowego szkła izolacyjnego, rewolucyjnego rodzaju podwójnego szkła o spektakularnej wartości Ug wynoszącej zaledwie 0,7 - innymi słowy, o takich samych parametrach jak szkło potrójne, ale o grubości zaledwie jednej czwartej do jednej piątej.